Инзаги: Замените многу му помогнаа на Интер на натпреварот против Порто

10

Тренерот на Интер, Симоне Инзаги даде свое видување за победата над Порто (1:0) синоќа во осминафиналето од Лигата на шампионите.

-Имавме одличен натпревар против физички силен и технички тим. Штета што во првото полувреме пропуштивме голем број прилики кога можевме да поведеме. Во второто полувреме Порто направи многу опасен контранапад, но Шкрињар и Онана одиграа за сите пофалби. Потоа дојдоа замените кои многу ни помогнаа. Во првото полувреме моравме побрзо да играме со топката. Беше неопходно да се започне со градење напади подобро и побрзо. Но Порто изврши голем притисок, изјави Инзаги.

Стрелец на единствениот гол на натпреварот беше Ромелу Лукаку (86. минута) кој во игра влезе во 58. минута на местото на Един Џеко.

Реваншот ќе се игра на 14 март во Португалија. Средбата започнува во 23:00 часот по московско време.