На Копа Америка се игра додека Бразил не победи: Со гол во 100. минута до триумф над Колумбија

6

Бразил го задржа стопроцентниот ефект во групната фаза од Копа Америка откако „кариоките“ на третиот дуел ја забележаа третата победа, овојпат над селекцијата на Колумбија со 2-1.

Триумфот беше исклучително тежок, откако Колумбијците први поведоа во 10. минута со евроголот на Дијаз, а Бразилците направија целосен пресврт дури во 100. минута од мечот. Роберто Фирмино во 78. минута израмни на 1-1, а конечните 2-1 беа поставени дури во десеттата минута од судиското продолжение, кога Кашемиро одлично се снајде по корнерот од десната страна и го матираше голманот Оспина.

Бразил е првопласиран во групата со девет бода по првите три кола, пред Колумбија и Перу со по четири бода (Перу има меч помалку од Колумбијците).